Historie města

Pozoruhodné je centrální Mírové náměstí, kde stojí architektonicky cenné domy. Některé z gotických domů ve městě patří mezi nejstarší trvale obývané domy v rámci celé České republiky.

Litoměřická radnice byla postavena ve stylu saské renesance, proto na ní najdeme řadu prvků blízkých gotice. Na střeše domu se nachází zvláštní vyhlídková terasa známá jako litoměřický kalich, která kdysi sloužila svým pánům k odpočinku i schůzkám při víně. V současnosti zde sídlí Městský úřad v Litoměřicích. Další renesanční dům "Černý orel" sehrál významnou roli v době povstání panstva proti Ferdinandovi I. v 16. století. Kostel Všech svatých v rohu náměstí je původně gotický, nyní barokní, má renesanční stanové střechy. U kostela stojí zachovaná gotická městská věž. Kostel Zvěstování Panny Marie představuje vrchol tvorby Octavia Broggia. Je barokní a původně ho vlastnili Jezuité. V jeho blízkosti stojí barokní budova jezuitského semináře a koleje od téhož stavitele. Minoritský, od roku 1785 dominikánský klášter, a s ním spojený kostel sv. Jakuba je barokní stavbou opět od Octavia Broggia. Kapucínský kostel svaté Ludmily je dílem Jana Kocha z Ústí nad Labem z roku 1656. Kostel svatého Vojtěcha je zmiňován poprvé již roku 1363. Katedrála sv. Štěpána je barokní z let 1664 až 1668 - postavil ji z Prahy povolaný stavitel Domenico Orsi a na stavbě se zřejmě podílel i Giulio Broggio). Biskupství v Litoměřicích sídlí od roku 1655. Součástí biskupství na Dómském pahorku je rovněž barokní biskupská rezidence, barokní kanovnické domky se secesní kulisovou fasádou a věž katedrály, postavená již v novobarokním slohu v letech 1883 až 1889. Městské divadlo Karla Hynka Máchy patří mezi naše první kamenná divadla, vzniklo již roku 1822. Budova divadla je empírová.

Typy na výlety v okolí

 • Město Terezín se nachází asi 3 km jižně od města na řece Ohři  město Lovosice se nachází asi 5 km západně od města na Labi
 • Zámek Ploskovice se nachází asi 6 km severovýchodně od města
 • Vinařské obce Velké Žernoseky a Žalhostice, západně po proudu řeky Labe
 • Vrch Radobýl, místo dalekého rozhledu a zajímavá přírodní památka, asi 3 km západně od města
 • Vrch Hradiště, místo dalekého rozhledu, přírodní památka, asi 3 km severně od města
 • Vrch Sedlo, místo dalekého rozhledu a přírodní rezervace, asi 10 km severovýchodně od města
 • Vrch Kalich, místo dalekého rozhledu a zřícenina hradu Jana Žižky z Trocnova, asi 12 km severně od města
 • Vrch Lovoš, místo dalekého rozhledu a přírodní rezervace
 • Rozhledna na vrchu Varhošť, místo dalekého rozhledu, asi 5 km severozápadně od města
 • Chráněná národní přírodní památka Bílé stráně, severní okraj města, v údolí Pokratického potoka
 • Kalvárie (v Bráně Čech) asi 6 km západně, místo dalekého rozhledu a přírodní rezervace
 • Hrádek (v Bráně Čech) asi 6 km západně, místo dalekého rozhledu a starověké hradiště
 • Přírodní rezervace Holý vrch asi 5 km severozápadně
 • Zřícenina hradu Kamýk asi 4 km západně
 • Vrch Sovice neboli Kočka, asi 1,5 km severovýchodně


Pohled na České středohoří z lokality Ostrý. Foto Tomáš Kumstát.

Restaurace

Těch je v Litoměřicích opravdu bezpočet. 

Můžeme výčet začít tou nejbližší, restaurací Bašta, hned v blízkosti vlakového a autobusového nádraží. Od apartmánu je vzdálenost jen pár kroků. 

Na náměstí je též kam zajít, ať už ke Zlatému Bažantovi, do Radničního sklípku, nebo Gurmánie, Portálu, nebo si jen do ruky koupit pizzu XXL.

 Velmi oblíbená je restaurace a kavárna Kafé doma, kde doporučujeme začít už skvělou snídaní. 

Procházku  po městě doporučujeme zakončit v Kávě s Párou a dát si dortík. Kultura a volný čas

Naše město na kulturu není skoupé.

 Můžete zajít do divadla Karla Hynka Máchy, do kina Máj, knihovny Karla Hynka Máchy, letního kina, hudebního klubu Baronka. Podle toho, v jaký čas k nám přijedete, můžete zažít Noc kostelů, filmový festival, vinobraní, pivní festival, muzejní noc, farmářské trhy, adventní trhy, blešák a další akce.

Co se sportovního vyžití týká, zahrát si můžete golf na hřišti Kotlina v 3 km vzdáleném Terezíně. U Labe, pár metrů od apartmánu máme tenisové kurty, trasy na běh, kolečkové brusle a vodácký klub. 

Naše ubytování má tak strategickou polohu, je par metrů od něho je i posilovna a sauna, plavecký bazén je též nedaleko. 

Pohled na Mírové náměstí v Litoměřicích